A terhes és szoptató anya tápanyagszükséglete:
Már a fogamzás előtt döntő a táplálkozás! Az energiaszükségletet befolyásolja a leendő édesanya életkora (serdülőkorú kismama energia szükséglete magasabb), az anya terhesség előtti súlya, az anya aktivitása és egészségi állapota is. (Sajnos a lelki állapot is sokszor beleszól a táplálkozásunkba.) Az első trimeszter idején az energia szükséglet 100 kca-val, 2. trimeszter alatt 300 kcal-val, 3. trimeszterben 400 kca-val emelkedik. Tejelválasztás igazából a szülést követő 2-3. napon indul be.
A terhesség előtt is termelődhet egy két csepp tej, szülést követően pedig az un. előtej termelődik, ami jelentős védőnyag tartalma miatt rendkivűl fontos az kisbabád számára.
A napi kalória és szénhidrát mennyiséget 5-6 étkezésre célszerű elosztani, a nagyobb vércukor ingadozások kiküszöbölése céljából.
Ne együnk a vércukrot hirtelen megemelő élelmiszereket ilyenek a cukorral, mézzel készült italokat, ételeket. Szölőt kerüljük magas cukor tartalma miatt.De együnk napi rendszereséggel gyümölcsöt. Nagyobb mennyiséget fogyaszthatunk pl.: almából, málnából, eperből, egresből, ribizliből, grapefruitból. Kevesebbet: narancsból, mandarinból, meggyből és cseresznyéből. (Ez igazán rossz hír annak aki összel és télen várandós.)
Kerüljük a lisztes árúk, gabonatermékek, burgonya nagyobb mennyiségű fogyasztását.
Fontos a jó minőségű fehérje bevitel pl.: sovány húsok, felvágottak, túró, sajtok, tej.
Zsír szükséglet nem emelkedik jelentősen. Napraforgó olaj, margarin , olivaolaj részesítendők elönyben.
Az étrend alapját a zöldségek, főzelékek és saláták jelentik. Előnyöse, mert energia és szénhidráttartalmuk alacsony, de jelentős rostforrások.
Zsemle és fehér kenyér helyett egészségesebb a barna vagy rozskenyér fogyasztása.